Flexibilní cystoskopie

úsměv to řekne za Vás

Cystoskopie je vyšetřovací metoda, kterou v urologii používáme k vyšetření sliznice močového měchýře a močové trubice. Mezi muži panuje mnoho obav a mýtů ohledně průběhu a bolestivosti cystoskopie, které mají svůj původ v dobách před rozšířením flexibilních cystoskopů. Na klinice URO MEDICO používáme k vyšetření výhradně nejmodernější a nejtenčí flexibilní cystoskopy v kombinaci se znecitlivujícími gely a případně i utlumením inhalovanou analgosedací. Cystoskopie není běžnou součástí vyšetření na urologii. Provádíme ji jen v případech, kdy potřebujeme analyzovat stěny močových cest z důvodu konkrétních obtíží, se kterými klient přichází.

Kdy používáme cystoskopii

Důvodem k provedení cystoskopie je nejčastěji přítomnost krve v moči, nejasné poruchy močení či jímání (naléhavé nucení na močení) moči nebo opakované záněty močových cest. Cystoskopií můžeme doplnit ultrazvukové vyšetření močových cest v případě, že ukazuje zesílenou sliznici v některé části traktu. Vyšetření metodou flexibilní cystoskopie umožňuje odhalit patologické odchylky na sliznici močových cest. Během cystoskopie je možné provést i biopsii, tedy odběr vzorku tkáně. K tomu přistupujeme v případě, že je třeba dalšího rozboru tkáně, abychom vyloučili, nebo potvrdili přítomnost nádorového bujení.

Jak probíhá cystoskopie

Flexibilní cystoskop, který používáme, sestává z tenkého ohebného tubusu o průměru 3 mm, zdroje světla a optiky. Před zavedením jej potíráme znecitlivujícím gelem a stejně tak i ústí močové trubice. Optická čidla cystoskopu snímají obraz stěny močových cest, který se lékaři ukazuje na obrazovce. Lékař natáčí přístroj dle potřeby a postupně si zobrazuje stěny močového měchýře, ústí močovodů a močové trubice tak, jak potřebuje k diagnostice. Vyšetření flexibilním cystoskopem trvá obvykle kolem 5 až 10 minut a je bezbolestné. V případě, že máte z vyšetření obavy nebo vás lékařské zákroky obecně stresují, můžeme vyšetření provést při utlumení analgosedací.