Léčba hemoroidů

úsměv to řekne za Vás

Hemoroidy (lidově nesprávně hemeroidy) jsou běžné onemocnění, které postihne alespoň jednou za život minimálně polovinu lidí. Hemoroid je útvar, který vznikne rozvolněním či přerušením vaziva v zóně mezi konečníkem a řitním kanálem. Uvolněná tkáň pak vyhřezává dovnitř řitního kanálu nebo i ven řitním otvorem. V klidovém stavu nemusí hemoroidy až do určitého stadia rozvoje působit větší bolest nebo obtíže, problém nastává s námahou při stolici nebo při velkém fyzickém výkonu. Hodně rozvinuté hemoroidy pak bolí a překážejí i v klidovém stavu.

Příznaky hemoroidů

Hemoroidy mohou být vnitřní nebo vnější. Vnitřní hemoroidy jsou častější a nacházejí se uvnitř řitního kanálu. Vnější hemoroidy vznikají vyhřeznutím tkáně ven řitním otvorem. V počátečních stádiích rozvoje mohou být hemoroidy bezpříznakové. S postupem času zaznamená většina lidí postižených hemoroidy některý z příznaků, jako jsou krvácení při vyprazdňování či po něm, svědění a pálení po stolici, hmatné zduření v řitním kanálu či tupá bolest v postižené oblasti. S návštěvou proktologie neváhejte už při prvních pocitech nepohodlí. Včasný záchyt problému znamená vždy snadnější léčbu. Navíc bez vyšetření nelze určit, zda se jedná „jen“ o hemoroidy, nebo o závažnější problém.

Léčba hemoroidů

Léčba hemoroidů se odvíjí od stupně jejich rozvoje. Hemoroidy prvního stupně můžeme obvykle léčit konzervativně mastmi, čípky, koupelemi. Vhodná je úprava životosprávy a stravy, aby se zamezilo příliš tuhé stolici a velkému tlaku v hemoroidální zóně při vyprazdňování.

Hemoroidy druhého a třetího stupně doporučujeme řešit drobným ambulantním zákrokem. Nejrozšířenějším a na naší klinice nejvyužívanějším způsobem léčby hemoroidů je tzv. Barronova ligatura, při níž speciálním zařízením aplikujeme na stopky hemoroidálních uzlů elastické gumičky. Ty zastaví přívod krve do hemoroidu, který během několika dní odumře a opustí tělo spolu se stolicí. Existují i další možnosti ambulantní léčby hemoroidů. Ošetřující lékař vám představí možnosti s ohledem na váš aktuální zdravotní stav a společně vyberete léčbu, která je pro vás v danou chvíli nejvhodnější.

Vysoce rozvinuté hemoroidy čtvrtého stupně lze v některých případech také ještě řešit Barronovou ligaturou, ale často je nutné klasické operační odstranění. To zahrnuje hospitalizaci a poměrně dlouhou rekonvalescenci. I proto je dobré hemoroidy nepodcenit a včas se vypravit k proktologovi.

Jsme tu pro vás

Na proktologii a vyšetření hemoroidů na naší klinice se můžete objednat ihned na telefonním čísle +420 225 990 999, přes kontaktní formulář či e-mailem na adrese recepce@uromedico.cz. Čeká vás moderní prostředí špičkově vybavené soukromé kliniky se zázemím uzpůsobeným maximálnímu komfortu klientů. Zakládáme si na vysoce diskrétním přístupu. Uvnitř ordinace jste vždy pouze vy a ošetřující lékař a i veškerý další personál kliniky je speciálně proškolen v citlivém přístupu.

Napište nám