Močové kameny, ledvinová kolika

úsměv to řekne za Vás

Močové kameny neboli urolitiáza vznikají v moči z látek, které tělo nedokáže rozpustit. Nejčastěji se tvoří v ledvinách a do určité velikosti se nijak výrazně neprojevují. Ve chvíli, kdy jsou kameny větší nebo začnou sestupovat z ledvin do močových cest, nastává obvykle ledvinová kolika, která je provázená silnou, těžko snesitelnou bolestí. S močovými kameny a nebo ledvinovou kolikou se během života potká kolem 5 % populace. Větší riziko jejich vzniku je u mužů.

Jaké jsou příčiny a projevy močových kamenů

Moč za normálních okolností obsahuje látky, které rozpouštějí soli a minerály a zabraňují tak vzniku krystalů, jež tvoří močové kameny. Vzroste-li poměr solí a minerálů vůči rozpouštějícím látkám, tvoří se močové kameny. Příčin změny poměru látek může být více. Nejčastěji je to důsledek nedostatečného příjmu tekutin a nebo nedostatku látek rozpouštějících minerály, jako jsou hořčík či kyselina citrónová. Vzniku močových kamenů nahrávají také opakované záněty ledvin a močového měchýře nebo nesprávné užívání některých léků. Rizikovými faktory pro vznik močových kamenů jsou obezita, dlouhodobě omezená pohybová aktivita, vysoký tlak a geneticky podmíněné poruchy látkové výměny.

Dokud se močové nacházejí v ledvinách, nemusíme o nich vůbec vědět. Výraznější příznaky se ohlásí když se kameny zvětší nebo když se začnou pohybovat směrem dolů močovými cestami. Bolest při ledvinové kolice se projevuje na straně spodní části zad či v boku. Je přerušovaná, velmi silná a obvykle provázená celkovou nevolností, zvracením nebo i průjmem. Doputuje-li močový kámen až do močového měchýře, bolest v zádech či boku ustane. Přijde častá potřeba močení a bolest při močení, v moči může být přítomná krev. Močové kameny v močovém měchýři mohou působit obstrukce v odtoku moči a zadržená moč je živnou půdou pro možný rozvoj infekce.

Kdy vyhledat urologa

Dospěje-li váš stav až k ledvinové kolice, silné bolesti vám pravděpodobně nedají jinou možnost než navštívit lékaře. Předcházet takto vyhrocené situaci můžete, vedle dodržování zdravého životního stylu s dostatkem kvalitní stravy, pravidelným pitným režimem a dostatkem pohybu, pravidelnými preventivními prohlídkami na urologii. Jejich součástí je odběr vzorku moči pro laboratorní rozbor a sonografie vylučovací soustavy, což jsou metody, které mohou močové kameny odhalit ještě před tím, než začnou působit v organismu výraznější problémy.

Jak diagnostikujeme a léčíme močové kameny

V diagnostice močových kamenů kombinujeme laboratorní rozbor moči a zobrazovací metody. V moči zjišťujeme její pH, přítomnost krve a přítomnost různých minerálů. Kameny v ledvinách jsou viditelné na ulztrazvuku. Kameny v močových cestách jsou viditelné na rentgenovém snímku břicha, obvykle po požití kontrastní látky.

Močové kameny o rozměru do 5 mm dokáže tělo většinou vyloučit samo. V neakutním stavu můžeme tento proces podpořit úpravou pitného režimu a podáváním látek, které omezí tvorbu stavebních látek močových kamenů v těle. V akutním stavu tišíme bolest analgetiky a kombinujeme je s léky na uvolnění stahů hladké svaloviny v močových cestách, aby se kameny uvolnily. Větší kameny nad 5 mm je potřeba nejprve rozbít rázovou vlnou.

Napište nám