Předčasná ejakulace

úsměv to řekne za Vás

Objednat se

Jak se projevuje

Předčasnou ejakulaci (ejaculacio praecox) definujeme jako výron semene, ke kterému dochází příliš brzy po zahájení sexuálního styku a který muž nedokáže oddálit. Někdy může dojít k předčasné ejakulaci ještě před začátkem vlastního sexuálního spojení.

Odpovědi na otázku „jak brzy je předčasně“ se odvíjejí od úhlu pohledu. Zatímco vztahoví terapeuti někdy tvrdí, že předčasná ejakulace je každá ejakulace, která přijde před uspokojením partnerky (partnera), medicínský pohled počítá nejčastěji s časovou hranicí 1 minuty od zahájení sexuálního styku. Ejakulace, ke které dojde dříve než minutu po zahájení styku, je zcela jistě předčasná, ale i každý styk trvající méně než tři minuty se označuje jako krátký (coitus brevis).

Předčasná ejakulace může mít tzv. stenickou nebo astenickou formu. Muži se stenickou formou nemívají potíže s erekcí a mnohdy jsou schopni soulož opakovat několikrát za sebou v krátkém časovém úseku. Muži trpící astenickou formou ejakulace pak navzdory sexuální vydrážděnosti po překotném výronu semene už dále neudrží erekci. Ostatně, i k samotné ejakulaci u nich může docházet i bez erekce.

Kdo je ohrožen

Předčasná ejakulace postihuje především mladé muže na počátku sexuálního života, nicméně při cíleném dotazování udává nespokojenost s délkou své sexuální výdrže asi třetina mužů a příčiny předčasné ejakulace mohou být i jiné než nedostatek zkušeností.

Hlavní fyziologickou příčinou předčasné ejakulace je přecitlivělost nervových zakončení v pohlavním údu. Ta může být buď vrozená, nebo získaná, například následkem nemoci. Předčasná ejakulace může souviset s poruchami štítné žlázy a nízkou hladinou testosteronu.

Malá výdrž při sexu může být také snadno způsobena nízkou frekvencí pohlavních styků, která vede k předrážděnosti. Mezi další faktory ovlivňující délku sexuálního styku patří úzkost v průběhu styku a obava z neuspokojení partnerky. Na rychlou ejakulaci si muž může navyknout, provozuje-li pohlavní styk v nepříznivých podmínkách – například s frigidní ženou nebo v podmínkách, kde může být přistižen.

Jak probíhá vyšetření a diagnóza

Klíčovou roli ve vyšetření pacienta trpícího předčasnou ejakulací hraje anamnéza a přesný popis trvání sexuálního styku, spokojenosti s ním a míry stresu spojeného s předčasným výronem semene. Pro potvrzení či vyloučení fyziologický příčin předčasné ejakulace je vhodné provést komplexní urologické vyšetření a orientační neurologické a hormonální vyšetření.

Jak léčíme

Léčba předčasné ejakulace obvykle není prací jednoho lékaře, ale kombinací více postupů, a vyžaduje i značnou spolupráci pacienta. Univerzální pomoc představuje nácvik technik oddalujícíích výron semene – například stiskací technika nebo technika start – stop. Velkou účinnost mají lokální anestetika ve formě gelů nebo krémů, které se aplikují na penis.

Existují farmakologické možnosti léčby, které zvyšují hodnotu uklidňujícího hormonu serotoninu v nervových zakončeních v penisu, a tím umožňují oddálení ejakulace během pohlavního styku. U pacientů s psychickými příčinami erektilní dysfunkce mohou zabírat psychofarmaka (sedativa, neuroleptika, antidepresiva), ovšem tyto léky mají řadu nežádoucích účinků (včetně celkového snížení chuti na sex) a lékař je běžně nepředepisuje, pokud pacient zároveň nemá jasnou psychiatrickou diagnózu.

Objednat se můžete telefonicky na +420 225 990 999, poslat e-mail na recepce@uromedico.cz nebo můžete vyplnit kontaktní formulář níže. Jsme tu pro vás.

Napište nám