Výhody očkování HPV pro muže

úsměv to řekne za Vás

Již zhruba před 15 lety se na českém trhu objevila nová očkovací látka, která měla zabránit výskytu karcinomu děložního čípku u žen. Ve velkém se začaly očkovat hlavně mladé dívky. Studie však velmi záhy ukázaly, že očkováni by měli být i muži.

Co je to HPV vir a proč je rizikový

HPV neboli Human papillomavirus lze přirovnat k viru bradavice. Je to virus, který napadá kožní nebo slizniční buňky a způsobuje na nich abnormální dělení. Při napadení kožních buněk se projevuje formou condylomata acuminata (genitálních bradavic, kondylomat) na zevním genitálu nebo v oblasti anu (análního otvoru).

Druhou formou při napadení slizničních buněk je vznik nádorových onemocnění, kde se kromě karcinomu děložního čípku nebo hrdla u žen bavíme hlavně o karcinomu análního otvoru, krku, hrtanu, hltanu nebo mandlí.

Jak můžeme HPV chytit a jak se před ním můžeme bránit

HPV se přenáší při pohlavním, análním nebo orálním styku. Studie prokázaly, že virus HPV je nejčastější příčinou karcinomu děložního čípku nebo hrdla. Proto se vyvinula očkovací vakcína a začaly se očkovat mladé dívky. Po čase se přišlo na to, že by se měla očkovat i mužská část populace, aby tzv. přenašeči nešířili vir a sami byli chráněni. Tím by se zabránilo šíření viru mezi heterosexuálními i homosexuálními partnery, kde výrazně vzrostl výskyt nádoru orofaryngu a anu. Jelikož není tradicí při tomto druhu sexu používat bariérovou ochranu (kondom), přenos touto cestou je velice častý.

Kdy je vhodné se nechat očkovat

Pro ženy i muže je nejvhodnější čas před 1. pohlavním stykem ve věku 12-16 let, kdy je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Očkování má význam ale i v pozdějším věku. Zvlášť při střídání sexuálních partnerů. Přeci jen riziko vzniku nádoru se zvyšuje s každým dalším partnerem, a pokud existuje jednoduchá účinná ochrana, není důvod, proč ji neabsolvovat. Očkování má smysl zhruba do 45. roku života jedince.

Jaká je úspěšnost očkování

Pokud se očkujeme včas (tedy před prvním pohlavním stykem), tak se úspěšnost ukázala jako velice vysoká. Karcinom děložního čípku po proočkování populace výrazně klesla a podobné prognózy jsou pro karcinom anu a orofaryngu.

Lze léčit onemocnění způsobené HPV?

Pokud se bavíme o kondylomatech, tak ty vám můžeme na klinice URO MEDICO diskrétně, bez čekání a bez estetických následků odstranit velice snadno. Co se týče nádorů, tam je léčba samozřejmě složitější. HPV sice není až tak agresivní a karcinom těchto typů lze léčit, ale důsledky léčby mohou být velice nepříjemné. U karcinomu anu se bavíme o „pytlíku“ přilepeném na břiše, kam odchází vše, co sníme. U karcinomu hrtanu nebo mandlí můžeme přijít např. o půlku jazyka nebo dýchat po zbytek života přes trubičku.

Na článku s námi spolupracovat vedoucí lékař naší kliniky URO MEDICO – MUDr. Viktor Vik, Ph.D.

Pokud máte zájem o HPV očkování, rádi vám najdeme termín na 225 990 999, recepce@uromedico.cz nebo stačí vyplnit kontaktní formulář níže.

Napište nám

ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ