Zánět ledvin neboli pyelonefritidu způsobují bakterie, které se z oblasti konečníku dostanou přes močové cesty až do ledvin. Náchylnější k infekci ledvin jsou ženy, protože jejich močová trubice je kratší než močová trubice mužů a navíc ústí v těsnější blízkosti konečníku a pochvy, tedy míst s vysokým výskytem bakterií. Akutní zánět ledvin má řadu nepříjemných projevů a je provázen často obtížně snesitelnou bolestí. Chronický zánět ledvin má mírnější projevy a může se stát, že si ho pacient či pacientka ani nevšimne.
Jaké jsou příčiny a projevy zánětu močového měchýře
Nejčastějším původcem zánětu ledvin je bakterie E.coli, která se přirozeně se vyskytuje v tlustém střevě. Dostane-li se do močových cest a povede-li se jí zde rozmnožit, iniciuje zánětlivé procesy. Živnou půdou pro množení bakterií je nejčastěji moč, která kvůli nějakému omezení v močových cestách neopouští tělo. Poruchy odtoku moči a následné záněty mohou souviset se sníženou vyprazdňovací funkcí močového měchýře, močovými kameny, nádorovými onemocněními či tzv. podkovovitou ledvinou, tedy ledvinami srostlými v jeden útvar.
Zánět ledvin se obvykle projevuje zvýšenou teplotou až horečkou, častějším a někdy i bolestivým močením a nepříjemnou tupou bolestí ve spodní části zad. Moč je při zánětu ledvin zakalená a může se v ní objevit krev nebo hnis.
Kdy vyhledat urologa
Průběh akutního zánětu ledvin je tak nepříjemý, že přivede k lékaři asi každého, koho postihne. Urologa je ale vhodné vyhledat i ve chvíli, kdy zažíváte v oblasti močových cest mírnější obtíže, například slabší bolest při močení. Návštěvu lékaře rozhodně neoddalujte v případě, že se v moči objeví krev nebo jiné složky, které do ní zjevně nepatří.
Zvýšenou pozornost ledvinám a močovým cestám by měli věnovat diabetici prvního i druhého typu. Cukrovku provází snížená imunita a větší náchylnost k infekcím, stejně jako přítomnost většího množství cukru v moči, což nahrává snazšímu množení bakterií.
Neléčený zánět ledvin může v krajním případě vést k selhání ledvin nebo k chronické ledvinové nedostatečnosti, která při postižení obou ledvin vyžaduje náhradu funkce ledvin dialýzou.
Jak diagnostikujeme a léčíme zánět ledvin
Zánět ledvin diagnostikujeme na základě laboratorního rozboru vzorku moči. V moči zjišťujeme přítomnost bakterií, bílkoviny a bílých a červených krvinek. Mikrobilogický rozbor ukáže, jaké konkrétní bakterie způsobily infekci. Podle původce infekce vybíráme antibiotickou terapii. Antibiotika je možné doplnit i léky tišícími bolest, která je při akutním zánětu někdy velmi silná.