Zánět varlat, zánět nadvarlat

příznaky, projevy, léčba

úsměv to řekne za Vás

Jak se projevuje

Samostatný zánět varlat (orchitida) je poměrně vzácné onemocnění, obvykle se objevuje v dětském věku jako komplikace příušnic, v dospělosti pak jako rozšíření zánětu nadvarlete (epididymitidy). Signálem zánětu je obvykle náhlé zvětšení a ztuhnutí postiženého varlete. Zasažená polovina šourku bývá velmi citlivá na dotek, kůže je napjatá a zarudlá, bolest může vystřelovat až do třísel nebo podbříšku a pacient má obvykle horečku. Nepříjemnými průvodci epididymitidy a orchitidy bývají také bolest při ejakulaci a krev ve spermatu. Krev se může objevit i v moči. Komplikovanější záněty mohou nepříznivě ovlivnit tvorbu spermatu a omezit plodnost.

Kdo je ohrožen

Zánět nadvarlete, potažmo varlete je obvykle způsoben pohlavně přenosnými bakteriemi, z čehož vyplývá, že nejohroženější skupinou jsou sexuálně aktivní muži ve věku 15 až 35 let, kteří střídají více partnerek. Ve vyšším věku mohou zánět způsobit bakterie vyskytující se v močových cestách, které se kvůli nedokonalému vyprazdňování močového měchýře rozmnoží v moči. Riziko rozvoje infekce představují také veškeré mechanické zákroky v močových cestách, například zavedení cévky.

Zánět varlat jako komplikace příušnic je virového původu a objevuje se téměř výhradně v dětském věku.

Jak probíhá vyšetření a diagnóza

Základem vyšetření je prohmatání šourku, které kombinujeme i s prohmatáním prostaty konečníkem, abychom byli schopni lépe určit rozsah onemocnění a komplikace pro případ, že je zasažena i prostata. Ultrazvukové vyšetření šourku pomáhá vyloučit podezření na jiné poruchy, především torzi varlete (přetočení varlete uvnitř šourku). Definitivní diagnózu pak potvrdí rozbor vzorku moči a krve.

Jak léčíme

Běžné záněty nadvarlat a varlat jsou léčitelné antibiotiky. Délka léčby závisí na rozsahu zánětu a celkovém stavu pacienta. U těžších případů s bolestivějším průběhem někdy doporučujeme hospitalizaci a nitrožilní podávání antibiotik. Klid na lůžku by měl dodržovat i pacient v domácím léčení. Vhodné je také zanícené místo chladit ledem. Řádný pitný režim je samozřejmostí pro úspěšnou léčbu jakéhokoli zánětu, tedy i epididymitidy a orchitidy. Silnou bolest lze dočasně mírnit i znecitlivující injekcí do semenného provazce.

V případě, kdy by se nepodařilo zánět vyléčit s pomocí léků, přichází na řadu chirurgické odstranění postiženého varlete či nadvarlete. Varlata jsou párový orgán, odstranění jednoho varlete tedy nemá významný vliv na sexuální aktivitu nebo plodnost.

Napište nám