Karcinom prostaty

příznaky, projevy, léčba

úsměv to řekne za Vás

Karcinom prostaty je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v České republice. Riziko jeho vzniku roste s vyšším věkem a vliv na rozvoj onemocnění má také dědičnost a některé další faktory, jako je například vysoký podíl živočišných tuků ve stravě. Šance na vyléčení karcinomu prostaty významně souvisí s včasným odhalením rakovinového bujení. V počátcích nemá rakovina prostaty žádné zjevné příznaky, proto je důležité absolvovat pravidelné preventivní prohlídky na urologii.

Jaké jsou příznaky a projevy karcinomu prostaty

V počátku onemocnění se karcinom prostaty neprojevuje žádnými zjevnými symptomy. A i v pozdějším stadiu nejsou příznaky nijak specifické a mohou signalizovat jak rakovinu prostaty, tak jiná, nezhoubná, onemocnění, například benigní hyperplazii prostaty. Mezi příznaky, které se objevují také u karcinomu prostaty patří potřeba častého močení, potřeba častého močení během noci, neschopnost se řádně vymočit, krev v moči nebo ve spermatu. Mohou se projevit potíže s erekcí nebo bolest při ejakulaci.

Nejprokazetalenějším ukazatelem (markerem) karcinomu prostaty je zvýšená koncentrace prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Vyšší koncentrace PSA v krvi nasvědčuje tomu, že se zvětšila prostupnost stěn prostaty následkem patologické změny, například právě karcinomu, který takto lze díky vyšetření krve odhalit již v raném stadiu.

Karcinom prostaty metastazuje nejčastěji přes lymfatické uzliny a také do kostí, plic, jater, nervové soustavy, ledvin. Při zanedbání prevence je karcinom prostaty často odhalen až ve stadiu metastáz, které způsobují bolest nebo ztuhlost v zádech, kyčlích, končetinách. Rakovinu také provází celková slabost, nechutenství a úbytek tělesné hmotnosti.

Kdy navštívit urologa

Preventivní návštěvy urologie by měly být běžnou součástí péče o zdraví u všech mužů nad 40 let věku. Jste-li starší 50 let a nebo se karcinom prostaty vyskytl ve vaší rodině, měli byste preventivní prohlídky na urologii absolvovat každý rok. Preventivní vyšetření je bezbolestné a je hrazené zdravotními pojišťovnami, a to i na naší soukromé klinice pro klienty pojišťoven, se kterými máme smlouvy.

Návštěvu urologa určitě neodkládejte v případě, kdy pozorujete změny ve frekvenci močení a schopnosti udržet moč, cítíte bolest při erekci nebo ejakulaci nebo se ve vaší moči či spermatu objevuje krev.

Jak probíhá vyšetření

Běžná prohlídka na urologii sestává z rozhovoru s lékařem, ultrazvukového vyšetření a odběru vzorků krve a moči pro laboratorní rozbor. Nejprve uděláme anamnézu, tedy probereme s vámi vaši zdravotní historii. Ultrazvukem prohlédneme ledviny, močový měchýř, močovou trubici a zevní pohlavní orgány. Odebereme vám vzorek moči a krve, které projdou kompletní laboratorní analýzou, včetně měření koncentrace PSA u mužů starších 40 let a mužů s výskytem karcinomu prostaty v rodině.

Potvrdí-li histologický rozbor přítomnost nádorového bujení, domluvíme se s vámi na dalším postupu léčby. Při ní velmi záleží na stupni rozvoje karcinomu. Naši urologové spolupracují s nejlepšími pracovišti pro léčbu karcinomu prostaty v zemi a po celou dobu léčby můžete zůstat v jejich péči.

Robotické operace prostaty

Radikální prostatektomie – byla vůbec prvním výkonem provedeným roboticky a na našem partnerském pracovišti se dnes provádí zcela běžně. Výhody této operace je precizní odstranění nádoru, šetrnost, nižší krevní ztráty, nižší riziko dlouhodobé inkontinence, poruch erekce, a nižší výskyt infekce. Pacienti jsou také kratší dobu hospitalizováni a mohou se velmi rychle vrátit do běžného života. Díky naší úzké spolupráci s Nemocnicí Na Homolce a paní doktorkou MUDr. Veronikou Šturcovou Kaliskou, FEBU našim klientům nabízíme komplexní a dlouhodobou péči.

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail na níže vedené kontakty, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. A to jak v případě objednání na konzultaci nebo preventivnímu vyšetření. Obratem, nejpozději však do 60 min se vám ozveme zpět a naplánujeme přesný termín.

Napište nám