Vasektomie

úsměv to řekne za Vás

Vasektomie je populární a velmi spolehlivou metodou mužské antikoncepce. Je vhodná pro muže, kteří si nepřejí mít (další) děti a nechtějí nebo nemohou nechávat antikoncepci na partnerce, například proto, že partnerka nechce užívat hormonální antikoncepci nebo antikoncepci špatně snáší. Při vasektomii rychlým chirurgickým zákrokem přerušíme a podvážeme chámovody, abychom zabránili pronikání spermií do ejakulátu. Vasektomie, kterou provádíme na naší klinice, je velice rychlý a nebolestivý zákrok. Účinek vasektomie, tedy úplné očištění ejakulátu od spermií, nastává několik týdnů po zákroku. Vasektomie je obvykle trvalá.

Jak probíhá vasektomie

Během předoperační konzultace vám androlog vysvětlí průběh zákroku, zodpoví veškeré vaše dotazy a nechá vám podepsat informovaný souhlas. Vasektomii provádíme v lokální anestezii. Pokud máte ze zákroku obavy nebo vás lékařské zákroky obecně stresují, můžeme aplikovat i analgosedaci, která vás krátkodobě celkově utlumí.

Během zákroku malým vpichem postupně na každé straně šourku vytáhneme část chámovodu, přerušíme ho a vzniklé dva konce zatavíme a podvážeme. Celý zákrok trvá kolem 10 až 20 minut. Hned po zákroku můžete odejít domů.

Co se děje po vasektomii

Vasektomie obvykle nemá vůbec žádné bolestivé následky. Čtyřiadvacet hodin po zákroku doporučujeme dodržovat klidnější režim, poté můžete pracovat, sportovat i sexuálně žít tak, jak jste zvyklí.

Než bude vasektomie plně účinná a vy plně sterilní, je třeba zhruba 25 ejakulací v rozmezí 5 až 8 týdnů. Během této doby je potřeba bránit se početí ještě jinou metodou. Poté provádíme kontrolní spermiogram, tedy mikroskopické vyšetření spermatu, abychom ověřili účinnost vasektomie.

Vasektomie nemá vliv na produkci mužských hormonů, sexuální apetit a i množství ejakulátu zůstává prakticky stejné jako před zákrokem. Jedná se o velmi bezpečnou a spolehlivou metodu antikoncepce obzvláště pro muže, kteří již mají děti a další potomky si nepřejí.

Napište nám