Odstranění hydrokély, spermatokély

úsměv to řekne za Vás

Odstranění hydrokély či spermatokély je jeden z nejčastějších zákroků v urologii. Hydrokéla i spermatokéla se projevují nezhoubným zvětšením šourku. V případě hydrokély se v obalech varlete hromadí tělní tekutina, v případě spermatokély se cysticky rozšiřuje nadvarle a v rozšíření se hromadí tekutina a sperma. Na naší klinice provádíme odstranění hydrokély či spermatokély ambulantně v zákrokovém sále zařízeném moderním vybavením a špičkovou technikou. Zákrok trvá řádově desítky minut. Objednat se k nám na zákrok můžete i pokud zatím nejste naším pacientem a hydrokélu nebo spermatokélu vám diagnostikovali na jiném pracovišti.

Jak probíhá odstranění hydrokély či spermatokély

Hydrokélu nebo spermatokélu obvykle odhalí sám klient, když si v šourku nahmatá neznámý útvar nebo když se mu zvětší šourek. Někdy si hydrokély nebo spermatokély všimneme při preventivním vyšetření. Je-li potvrzen nezhoubný průběh změn, do určité velikosti není třeba hydrokélu nebo spermatokélu odstraňovat. K tomu přistupujeme tehdy, když velikost útvaru působí klientovi nepohodlí nebo estetické problémy.

Rozsah a přesné umístění hydrokély nebo spermatokély ukáže ultrazvukové vyšetření šourku. Předoperační vyšetření dále zahrnují odběr vzorků krve a moči a anamnézu, v rámci které lékař zjišťuje mimo jiné i alergie na léky a to, zda užíváte nějaké léky ovlivňující srážlivost krve.

Vlastní zákrok provádíme ambulantně v lokální anestezii, která se aplikuje do páteřního kanálu ve spodní části páteře (spinální anestezie). Pokud máte ze zákroku obavy nebo vás lékařské zákroky obecně stresují, můžeme aplikovat i analgosedaci, která vás krátkodobě celkově utlumí. Celý zákrok obvykle trvá maximálně hodinu. Řez v šourku šijeme vstřebatelnými stehy, které není nutné později vytahovat.

Rekonvalescence po odstranění hydrokély či spermatokély

Po zákroku můžete hned odejít domů a můžete i řídit, počítejte ale s určitým nepohodlím při sezení a nutností častěji měnit polohu v sedě. Po odstranění hydrokély nebo spermatikély je běžný otok šourku, který obvykle vymizí do týdne od zákroku. Dokud otok neustoupí, je vhodné nosit zpevňující prádlo nebo suspenzor. Ránu na šourku je potřeba udržovat v čistotě a suchu. Dokud se nevstřebají stehy, je vhodné se vyhýbat koupelím i dlouhému sprchování. Během rekonvalescence je třeba dodržovat klidový režim bez výrazné fyzické námahy, ať už pracovní, nebo sportovní.

Je-li rekonvalescence bez potíží, absolvujete po 2 až 3 týdnech po zákroku kontrolní vyšetření a můžete se postupně vrátit ke způsobu života, na který jste zvyklí, včetně sexuálních aktivit.

Napište nám